DWQA QuestionsDecizie angajator intrare angajat in concediu crestere copil
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

sotia mea este in ccc pana pe data de 10 mai 2012.ea ar vrea sa se intoarca la munca si eu sa-mi iau in continuare ccc.mi-am depus toata documentatia la angajator(ijpf-cica acolo trebuie „statut special”)….buunnn……acuma cica angajatorul trebuie sa vada,sa analizeze…..in functie de restructurari (MAI)….si dupa aia sa decida daca imi aproba sau nu…..intrebarea mea este:POATE ANGAJATORUL SA DECIDA DACA IMI APROBA SAU NU?ORI ESTE SPECIFICAT CLAR IN LEGE DACA AM DREPTUL SAU NU?va rog,cine are cunostinte de specialitate, sa ma lamuriti si pe mine cu treaba asta…..las si un nr. de telefon:0…. [:-unsure]

5 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

Din pacate angajatorul nu este obligat sa va acorde acest concediu, neexistand niciun articol care sa prevada aceste aspecte, mai mult chiar cererea pentru concediu facandu-se la cerere (care poate sau nu sa fie acceptata). Teoretic, daca dvs. indepliniti toate conditiile, atunci anagajatorul trebuie sa va acorde concediul.

Daca dvs. atacati in instanta avizul negativ, atunci angajatorul va trebui sa dovedeasca motivul pentru care v-a refuzat. Iar daca motivul nu este unul intemeiat, atunci angajatorul este considerat vinovat si eventual supus la plata unor despagubiri catre dvs. (daca le solicitati). Prin urmare, chiar daca nu este obligat expres sa va acorde concediul, atunci nu inseamna ca trebuie sa abuzeze de pozitia sa si astfel sa va restranga drepturile.

Aceste probleme au fost transate de noua OUG 111/2010 care se aplica copiilor nascuta din ianuarie 2011, unde se prevede ca angajatorul este obligat sa acorde concediul.

office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

multumesc pt. raspuns!

office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

Conform OUG nr. 148/2005 (aplicabil intrucat copilul dvs. este nascut anterior anului 2011):

(2) Concediul pentru cre?terea copilului [b]se acord?[/b], la cerere, [b]de c?tre persoanele juridice sau fizice, denumite angajatori[/b], la care �?i desf??oar? activitatea persoanele prev?zute la art. 5 alin. (1) ?i (2).

Prin urmare, poate sa nu va acorde acest aviz, caz in care va trebui sa apelati la instanta de judecata. Insa cel mai bine ar fi sa formulati cererea de intrare in concediu in scris si eventual sa o trimiteti cu confirmare de primire sau printr-un executor judecatoresc daca nu aveti viza de primire pe cererea dvs.

office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

buna ziua
de ce spuneti ca poate sa nu imi acorde acest aviz?am citit legea si nu spune nicaieri despre treaba asta.tot ce trebuie sa fac este sa indeplinesc conditiile de acordare…..si eu le indeplinesc cumulativ…..cotizare 12 luni,sotia o renuntat,cetatean roman s.a.m.d.
am citit, la art.29 sau 30,nu mai stiu care,ca in structurile de aparare si ordine publica…..chestia asta cu acordatul indemnizatiei este reglementata de niste normative interioare…….adica procedura de acordare difera de celelalte cazuri,dar legea e una si aceeasi pentru toti,nu?NU CRED,TOTUSI,CA EU SUNT LA LATITUDINEA ANGAJATORULUI,NU??!!!ADICA….SPER SA NU FIU
NU-MI ESTE CLAR UN LUCRU:DACA VREA IMI DA SAU NU?
SAU DACA SUNTEM „MAI APROPIATI”?
MULTUMESC PT.TIMP SI RABDARE.
O ZI BUNA!!

office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

SI INCA CEVA……
DACA EL POATE SA IMI ACORDE AVIZ NEGATIV,DE CE CREDETI CA IN INSTANTA AS AVEA SUCCES?
[:(]
ACOLO NU TOT ACEEASI LEGISLATIE SE APLICA?