DWQA QuestionsDaca un contract de munca a fost suspendat pe un an conform art.54 din Codul Muncii se poate relua activitatea inainte de data scadenta?
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

Mi-am suspendat contractul de munca pe o perioada de un an conform art.54 din codul muncii , voi pleca in afara tarii la munca in cazul in care sa presupunem ca voi intampina probleme acolo dupa 6 -7 luni ( nu va mai fi de lucru acolo) ma voi putea intoarce la vechiul loc de munca in tara.Suspendarea contractului de munca a fost facuta 01.08.2010 – 01.08.2011. Exista posibilitatea sa pot face acest lucru deoarece directorul care mi-a aprobat cererea de suspendare a pus aceasta intrebare dat fiind faptul ca el nu ar fi impotriva intoarcerii mele inainte de data prevazuta in cerere.

1 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna seara,

Nu cunosc niciun impediment in a nu putea sa va intoarceti mai devreme la locul de munca si a va relua activitatea. Codul Muncii nu prevede o astfel de dispozitie, insa daca doriti sa fiti si mai sigura puteti sa-i intrebati in mod direct pe cei de la ITM de care apartineti.