DWQA Questionsdaca am contract de munca pe perioada nedeterminata cu norma intreaga si sunt trimis in concediu fara plata ma pot angaja tot cu norma intreaga in alta parte ?
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago
1 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

Conform Art. 108. din Codul muncii,
„Timpul de muncă reprezintă orice perioadă în care salariatul prestează munca, se află la dispoziţia angajatorului şi îndeplineşte sarcinile şi atribuţiile sale, conform prevederilor contractului individual de muncă, contractului colectiv de muncă aplicabil şi/sau ale legislaţiei în vigoare.”
Astfel, in situatia in care nu incalcati celalalt contract individual de munca, va puteti angaja si in alta parte.