DWQA Questionscustodie copii
office@cjo.ro Echipa asked 3 ani ago

Buna ziua…Am divortat de sotul meu in 5 aprilie2011…divortul s-a terminat la prima infatisare.Am 2 copii…mi-au fost incredintati mie spre crestere si educare..el nu a cerut drept de vizita.Acum el m-a sunat si mi-a spus ca vrea un copil….Intrebarea mea este….poate el sa ceara in instanta un copil ????sentinta este definitiva si irevocabila..Va rog ajutati-ma cu un raspuns…Multumesc

2 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua.,

Dac? �mprejur?rile avute �n vedere de catre instanta, atunci cand a dispus cu privire la incredintarea minorilor se schimb?, instan?a poate modifica m?surile luate. Schimbarea aceasta trebuie s? fie hot?r�toare, deoarece o schimbare par?ial? a condi?iilor care au determinat ca �ncredin?area copiilor s? se fac? dvs. nu trebuie s? atrag? neap?rat ?i revenirea asupra m?surii c�t timp subzist? elementele de baz? hot?r�toare, care confirm? ca m?sura luat? �n interesul celor doi minori sa fie mentinuta..

In concluzie, da s-ar putea adresa instantei, doar daca au intervenit schimbari majore ale imprejurarilor care au format convingerea instantei ca interesul celor doi copii este sa ramana cu dvs.

Succes
Av. Paula Nedelcu

office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

Raspunsul este afirmativ, Codul familiei prevazand in acest sens:

Art. 44

„�n cazul schimb?rii �mprejur?rilor, la cererea oric?ruia dintre p?rin?i sau a copilului, dac? acesta a �mplinit v�rsta de paisprezece ani, a autorit??ii tutelare sau a vreunei institu?ii de ocrotire, instan?a judec?toreasc? va putea modifica m?surile privitoare la drepturile ?i obliga?iile personale sau patrimoniale �ntre p?rin?ii divor?a?i ?i copii.”

Prin urmare, daca exista imprejurari schimbate de la data sentintei de increditare, atunci se poate formula o cerere de reincredintare sau o cerere privind modificarea programului de vizita.

Codul familiei il puteti gasi la adresa: http://coduri.cjo.ro/codul-familiei/