DWQA Questionscontrol corporal ?
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

lucrez la o firma privata si la fiecare iesire din tura suntem controlati corporal de catre firma tot privata cu care are contract.As dori sa stiu daca au acest drept si in baza carei legi deoarece stiu ca doar organele de stat pot face acest lucru.Exista vreo lege care permite ca o firma particulara de paza sa sau chiar firma contractoare al acestui serviciu sa poata dispune de perchezitii sau controale corporale? Nu se incalca Constitutia?
Va multumesc

8 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

concedierea in mod abuziv nu e o sperietoare si va rog un raspuns mai detaliat in legatura cu art. 23 pct. 2 din Constituţia revizuită si cu firma anterioara care a trecut la alte masuri de control pt. ca demonstreaza o ilegalitate
Va multumesc

office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Atat timp cat nu exista un acord prealabil al dvs., atunci se poate vorbi de o perchezitionare nelegala, care incalca inclusiv Constitutia. Faptul ca s-a schimbat modalitatea de control, poate fi o prezumtie a nelegalitatii controlului. Puteti face o sesizare catre conducere si implicit sa refuzati controlul, atat timp cat nu ati fost de acord cu el si atat timp ca nu sunteti obligat a fi suspus unui astfel de control, mai ales ca din cate precizati controlul se reflecta si asupra anumitor zone mai sensibile.

office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

va multumesc pt. consultanta cu stima ion mosu

office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna seara,

In mod normal acest control este permis mai ales daca este o prevedere a Contractului Colectiv de Munca / Contractului Individual de Munca in acest sens. Legea care v-ar putea interesa este legea LEGE nr. 333 din 8 iulie 2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor si protectia persoanelor. Consitutia ar fi incalcata daca acest control s-ar face in mod abuziv, fara un acord prealabil al Dvs. (ce poate exista odata cu incheierea contractului de munca, a regulamentului de ordine interioare s.a.m.d).

office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

in legea 333 nu am gasit nimic care sa specifice controlul corporal…d) sa opreasca si sa legitimeze persoanele despre care exista date sau indicii ca au savarsit
infractiuni sau alte fapte ilicite in obiectivul pazit, pe cele care incalca normele interne stabilite prin regulamentele proprii, iar in cazul infractiunilor flagrante, sa opreasca si sa predea POLITIEI pe
faptuitor, bunurile sau valorile care fac obiectul infractiunii sau al altor fapte ilicite, luand masuri pentru conservarea ori paza lor, intocmind totodata un proces-verbal pentru luarea acestor masuri…i) sa sesizeze POLITIA in legatura cu orice fapta de natura a prejudicia patrimoniul unitatii si sa-si dea concursul pentru indeplinirea misiunilor ce revin politiei pentru prinderea infractorilor…”percheziţia corporală se deosebeşte de controlul sumar al îmbrăcămintei ce se efectuează de POLITISTI potrivit Legii nr. 218/2002 în scopul descoperirii şi ridicării obiectelor ori substanţelor prin care s-ar pune în pericol viaţa, integritatea fizică şi psihică a celui percheziţionat, acelui care percheziţionează sau a altor persoane. Credem că percheziţia corporală constă în cercetarea, inspectarea corpului şi a îmbrăcămintei unei persoane ori de câte ori există indicii temeinice că efectuarea unei percheziţii este necesară pentru descoperirea şi strângerea probelor, precum şi a obiectelor ori substanţelor prin care s-ar pune în pericol viaţa, integritatea fizică şi psihică a celui percheziţionat ori a celui care percheziţionează sau a altor persoane” Inteleg ca doar politia are acest drept si nu orice persoana adusa de pe dealuri poate sa controleze corporal o alta persoana indiferent de ROI si de contracte de munca…ROI este afisat la firma si nu specifica controlul corporal ci doar ca trebuie sa ne supunem legitimarii de catre firma de paza. De la legitimare pana la control corporal e drum lung.Cel mai rau e faptul ca o firma privata trece peste drepturile omului si peste Constitutia unei tari daca intr-adevar
acest lucru este permis.Cu stima va multumesc