DWQA QuestionsContracte de munca succesive pe perioade determinate
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

Buna ziua,

In luna august 2010 am fost angajat cu un contract pe durata determinata de 3 luni pe motiv ca angajatorul vrea sa „verifice” daca sunt persoana potrivita pentru postul respectiv ( asta dupa 3 interviuri si 2 teste date pe parcursul a 3 luni ). La expirarea acestui contract mi-au propus un altul pe aceeasi perioada iar dupa inca 3 luni un al treilea. Dupa expirarea celui de-al treilea contract angajatorul a renuntat la serviciile mele. Cred ca angajatorul nu a respectat prevederile art.81 din Codul Muncii.
Cu acest angajator am semnat, pe langa Contractul individual de munca inregistrat la ITM, si un alt document intitulat tot „Contract individual de munca” valabil in perioada 01.11.2010 – 31.01.2011 in care este mentionata si o clauza de confidentialitate. Acest document are semnatura mea si a Directorului General dar nu are stampila angajatorului si inregistrare la ITM. Este acest document valabil sau, din cauza aceleiasi titulaturi sau/si a absentei inregistrarii la ITM, acest document poate fi considerat nul ?
Va rog sa-mi transmiteti ce pot face in aceasta situatie.
Multumesc.

3 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna seara,

In mod normal acest contract ar trebui sa-si fi produs efectele intrucat imposibilitatea existentei unui al 4-lea contract de acest tip precum si neinregistrarea la ITM sunt practic greseli ale angajatorului.

office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

Revin pe aceeasi tema cu urmatoarele precizari si cu o intrebare:

– Contractul in care sunt mentionate clauza de confidentialitate si clauza de neconcurenta ( nu am voie 1 an sa ma angajez la concurenta ) este semnat in noiembrie 2011 si nu este contractul de munca pentru perioada 01.11.2010 – 31.01.2011 ( acest document exista in alt format si este inregistrat la ITM )
– Tinand cont ca: documentul mai sus mentionat este denumit tot ” Contract individual de munca”, nu are stampila angajatorului si nu este inregistrat la ITM, este acest document valabil ? Daca da, pot solicita fostului angajator plata unei sume echivalente cu 50% din veniturile salariale medii pe ultimele 6 luni, conform art. 21 din Codul Muncii ?

office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna seara,

Raspunsul ar trebui afirmativ daca contractul isi produce efectele intr-adevar. Faptul ca nu este inregistrat la ITM si ca nu este stampila, nu constituie motiv de nelegalitate. Cel mai recomandat ar fi sa consultati un avocat si sa-i prezentati toate actele pentru a cunoaste cu exactitate situatia.