DWQA Questionscontract de munca cu familiile batranilor ingrijiti
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

Buna, in prezent urmez cursuri post-liceale de infirmier si ingrijesc persoane varstnice la domiciliul lor dupa cursuri si dupa programul de munca. In ce conditii pot sa inchei cu apartinatorii acestora (copii, nepoti) contract de munca care sa poata fi inregistrat la ITM si la Administratia Finantelor Publice, cu plata contributiilor aferente legale, pentru a mi se inscrie si recunoaste aceasta prestatatie si perioada ca vechime in munca ? Mentionez ca am in derulare un contract de munca cu o firma la care sunt angajat pe perioada nedeterminata. Multumesc !

1 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

Conform Codului muncii:

„Art. 14

(1) �n sensul prezentului cod, prin angajator se �n?elege persoana fizic? sau juridic? ce poate, potrivit legii, s? angajeze for?? de munc? pe baz? de contract individual de munc?.

(2) Persoana juridic? poate �ncheia contracte individuale de munc?, �n calitate de angajator, din momentul dob�ndirii personalit??ii juridice.

(3) Persoana fizic? dob�nde?te capacitatea de a �ncheia contracte individuale de munc? �n calitate de angajator, din momentul dob�ndirii capacit??ii depline de exerci?iu.

Prin urmare, doar anumite persoane fizice pot incheia contracte de munca, iar in cazul dvs. acele persoane fizice nu sunt autorizate in acest sens. Vechimea de munca a dvs. curge practic in urma contractului cu firma angajatoare.

Sfatul meu este sa luati legatura totusi si cu cei de la Inpsectoratul de munca din zona domiciliului dvs. intrucat in practica persoanele fizice pot incheia contracte de munca pentru treburi casnice: spre ex. bucatar.