DWQA Questionscontract comodat cu mostenitorii
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

Am incheiat un contract de comodat in 2008 cu proprietara unui apartament pentru infiintarea unei firme cu sediul social.Contractul de comodat a fost incheiat pe termen nelimitat.Daca proprietara a decedat contractul de comodat mai este valabil?Mentionez ca locuiesc si am domicililul stabil la aceiasi adresa cu firma.In ce conditii pot fi evacuata de mostenitorii decedatei?
Va multumesc.

1 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

Conform Codului civil:

Art. 1563
Obliga?iile ce se formeaz? �n puterea comodatului trec la erezii comodantului ?i ai comodatarului.

Prin urmare, mostenitorii proprietarei trebuie sa respecte contractul. Pentru a fi evacuat, mostenitorii trebuie sa rezilieze contractul de comodat, reziliere care poate avea loc raportat la clauzele contractului.

Codul civil il puteti gasi la adresa: http://coduri.cjo.ro/codul-civil/