DWQA QuestionsConcediul prenatal, postnatal
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

Buna ziua, sunt proaspat mamica si am unele nelamuriri si sper ca ma puteti ajuta. Am fost angajata la o firma, un SRL, luata direct din somaj pe baza de conventie intre angajator si itm(stat). 1. Prima problema e ca patronul nu mi-a dat pe perioada cat am fost angajata la el, aproximativ 21-22 luni, nici un fluturas sau stat de plata sa semnez de luare la cunostiinta a drepturilor mele salariale, ci le-a semnat el in numele meu. E normal si legal asa ceva? 2. Incepand cu luna a 8(aproximativ), de sarcina am rams in prenatal iar patronul mi-a spus ca el trebuie sa plateasca mai departe cartea mea de munca si ca va trebui sa recupereze acesti bani de la mine, din indemnizatia primita de la stat, E normal si legal acest lucru? Din ce stiu eu, el va primi acesti bani inapoi de la FNASS, nu de la mine, nu? 3. Banii pe concediul prenatal si postnatal, cele 42 zile dupa nastere, cine trebuie sa mi dea, el sau statul?Cum stiu eu cati bani trebuie sa primesc daca el semneaza in numele meu toate actele(si avand in vedere ca banii sunt virati in contului, eu neavand astfel posibilitatea sa aflu care este suma de care beneficiez), inclusiv statele de plata actuale, cele cu concediul care am inteles ca trebuie depuse la itm ca sa faca dovada platii drepturilor banesti catre mine? 4. Imi puteti spune care este suma care ar trebui sa o primesc pt concediul prenatal si lauzie, avnd in vedere ca am fost incadrata ca si muncitor necalificat, desi lucram ca vanzator, cu gestiune…
Va rog sa ma informati despre aceste probleme semnalate, facand referire la baza legala a actiunilor intreprinse de patron si/sau a celor pe care le pot folosi eu impotriva lui in remedierea problemelor semnalate mai sus. Va multumesc!

1 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna seara,

Am sa incerc sa fiu cat mai concis si clar:

1. Nu, nu este normal intrucat doar dvs. puteti semna pentru dvs si nu altcineva.
2. Indemnizatia de crestere a copilului revine doar dvs., nu trebuie sa-i cedati o cota din indemnizatia dvs. proprie.
3. Dvs va incasati banii de la angajator. iar acesta de FNUASS. Cuantumul brut lunar al indemniza?iei de maternitate este de 85% din baza de calcul stabilit? conform art. 10 din OUG 158/2010, adica baza de calcul a indemniza?iilo se determin? ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, p�n? la limita a 12 salarii minime brute pe ?ar? lunar, pe baza c?rora se calculeaz? contribu?ia pentru concedii ?i indemniza?ii.
4. Important este sa existe contributia dvs. conform art. 7 din OUG mentionata si anume: Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prev?zute la art. 2 alin. (1) lit. a)�d) este de o lun? realizat? �n ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acord? concediul medical. Din pacate nu va pot spune cat anume este indemnizatia intrucat trebuie calculata in raport de suma exacta conform celor precizate anterior.

In cazul in care angajatorul va refuza plata drepturilor, atunci va trebui sa-i aduceti mai intai la cunostinta drepturile dvs., iar daca acesta tot nu vrea sa plateasca, va trebui sa-l actionati in instanta.