DWQA QuestionsConcediu pentru cresterea copiilor dupa nastere al doilea copil
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

Buna ziua. Fiica mea implineste 2 ani in 19 mai 2011. Inainte am lucrat in invatamant, astfel conform Contractului colectiv de munca (art 62) pot beneficia de un concediu fara plata pentru cresterea copilului de la varsta de 2 ani pana la varsta de 3 ani. Daca in aceasta perioada se naste al doilea copil,dupa noua lege am dreptul la inca doi ani de concediu platit pentru cresterea copilului? Multumesc pentru raspuns.

1 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

Raspunsul este afirmativ conform art. 8 din Hotararea de Guvern nr. 1682/2008 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Ordonan?ei de urgen?? a Guvernului nr. 148/2005 privind sus?inerea familiei �n vederea cre?terii copilului.