DWQA Questionsconcedii/indemnizatii nastere ?
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

Buna seara.

Va scriu in speranta ca ma veti putea ajuta in clarificarea catorva probleme legate de concedii/ indemnizatii nastere.
Situatia mea este urmatoarea:
Am nascut primul copil in Noiembrie 2008 si in prezent sunt in concediu de crestere copil (inceput in Martie 2009).
Sunt insarcinata luna a 7-a, urmand sa nasc al doilea copil in luna Iunie 2010.
Mentionez faptul ca am lucrat fara intreruperi din Octombrie 2000.

Asadar, am rugamintea sa imi raspundeti la urmatoarele intrebari:
1. De ce concedii pot beneficia si in ce ordine?
Pot sa optez pentru continuitatea concediului crestere copil ?
Daca da, cum se procedeaza cu cele 42 zile concediu maternitate (sarcina si lauzie) obligatorii dupa nasterea copilului?
2. Care este valoarea (%) indemnizatiilor de care beneficiez pe perioada concediilor?
3. Tinand cont de faptul ca, in acest moment, contractul de munca este suspendat se mai aplica prevederile contractului colectiv de munca la nivel national 2007-2010 (respectiv art. 51 – salariul mediu pe unitate si art. 66 – 15% compesatie pana la 100% pentru 6 saptamani din concediul de maternitate) ?
Cum se calculeaza salariul mediu pe unitate? Care sunt cotizatiile aplicabile (CAS, somaj….)

In cazul in care nu imi puteti raspunde la intrebari va rog sa imi comunicati care este institutia careia ar trebui sa ma adresez pentru raspunsuri ( ITM, CASMB, Directia generala de asistenta sociala si protectia copilului).

Multumesc pentru raspuns prompt.

1 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

In primul rand, o sa va continuati concediul pentru cresterea copilului(de 2 ani),deoarece nu puteti avea doua tipuri diferite de concedii in acelasi timp, iar odata cu incetarea concediului pentru al doilea copil, in martie 2011, veti continua sa ramaneti in concediu pana cand cel de-al doilea copil va implini varsta de 2 ani.
Valoarea indemnizatiilor va fi aceeasi de care beneficiati si in prezent. Contractul dvs. de munca isi produce efectele, chiar daca este suspendat si sunteti indreptatita la acele venituri potrivit art. 51 si 66 din contractul colectiv de munca. Acest contract colectiv nu precizeaza modul de calcul al salariului mediu pe unitate, deoarece se calculeaza probabil in functie de fiecare unitate,mai exact in functie de salariile acordate la nivelul unitatii in care sunteti incadrata.
Cotizatiile aplicabile vor fi retinute si platite de angajator,nu de dvs. si se vor achita ca si pana acum, concediul de maternitate,fiind perioada asimilata stagiului de cotizare.