DWQA Questionscomisioane bancare lunare
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

Este corect ca banca sa perceapa comision lunar de administrare la total valoare credit, nici macar la sold ? De exemplu la OTP se percepe 0,1 % / luna la total valoare credit adica bani pe care-i pierzi si nu se scad din suma de rambursat sau din dobanda. Este prevazut in OUG 50 un astfel de comision ? La un credit de 50000 euro se platesc 50 euro lunar ceea ce este foarte mult. Acest comision este prevazut in noile contracte care se zice ca sunt conforme cu ordonanta, in ultima campanie promotionala pt. credite in euro garantate cu ipoteca.

1 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

Conform OUG 50/2010:

Art. 36
Pentru creditul acordat, creditorul poate percepe numai: comision de analiza dosar, [b]comision de administrare credit sau comision de administrare cont curent[/b], compensatie in cazul rambursarii anticipate, costuri aferente asigurarilor, dupa caz, penalitati, precum si un comision unic pentru servicii prestate la cererea consumatorilor.

Prin urmare, banca poate percepe un comision de administrare insa important este cum este calificat acel comision in contractul bancar (contractul va trebui citit cu foarte mare atentie). Dupa cum puteti observa, se pot percepe astfel de comisioane, insa acestea trebuie sa fie [b]comision de administrare credit sau comision de administrare cont current[/b]. Daca respectivul comision nu este pentru credit sau pentru cont curent, atunci nu ar putea fi incasat.

Obligatia de a preciza despre conditiile legate de acest comision sunt prevazute de art. 14 din OUG 50/2010 care prevede ca:

k) comisioanele de administrare ale unuia sau mai multor conturi care inregistreaza atat operatiuni de plata, cat si trageri din credit, cu exceptia cazului in care deschiderea unui cont este optionala, impreuna cu costurile pentru utilizarea unui mijloc de plata atat pentru operatiuni de plata, cat si pentru trageri din credit, orice alte costuri rezultand din contractul de credit, precum si conditiile in care aceste costuri pot fi modificate.