DWQA QuestionsClauza contract vanzare-cumparare ?
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

Buna ziua. Pe 28.09.2009 am incheiat un contract de vanzare-cumparare pentru un apartament prin programul Prima Casa. In acest contract de vanzare-cumparare exista o clauza in care fostii proprietari ai apartamentului pot sa mai locuiasca acolo pana cel mai tarziu la data de 30.03.2010, specificandu-se ca acestia trebuie sa plateasca tot ce au consumat cat timp au locuit acolo.As dori sa stiu care este procedeul prin care acestia pot fi evacuati daca nu doresc sa plece de bunavoie si care sunt obligatiile ce revin fiecarei parti din aceasta clauza. Va multumesc.

1 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

In cazul in care contractul de vanzare-cumparare reprezinta titlu executoriu (conform Art. 66
„Actul autentificat de notarul public care constata o creanta certa si lichida are putere de titlu executoriu la data exigibilitatii acesteia” din legea notarilor publici), atunci puteti merge direct la un executor judecatoresc pentru a intreprinde evacuarea fostilor proprietari. In cazul in care contractul dvs. nu are caracter de titlu executoriu, va trebui sa introduceti o actiune de evacuare impotriva fostilor proprietari. Obligatiile aferente acestei clauze sunt chiar cele mentionate in contract: plata tuturor cheltuielilor si eliberarea apartamentului.