DWQA Questionscine poate fi administrator intr-o societate comerciala?
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

poate fi numit unul din angajati administrator? sau trebuie sa fie neaparat din conducere?

3 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

Conform legii nr. 31/1990 privind societatile comerciale:

Art. 197

(1) Societatea este administrat? de unul sau mai mul?i administratori, asocia?i sau neasocia?i, numi?i prin actul constitutiv sau de adunarea general?.

Aceste dispozitii se refera la un S.R.L. (societate cu raspundere limitata) si prin urmare, pot fi administratori atat asociatii cat si alte persoane din afara societatii.

office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

trebuie neaparat ca administratorul sa fie numit in actul constitutiv ? banuiesc ca asta ar duce la modificarea acestuia si reluarea procedurilor de inscriere in Registrul Comertului. Nu exista posibilitatea semnarii unui contract de angajare pe functia respectiva si atat?
o data numit, are administratorul drept de semnatura?
multumesc mult.

office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Conform art. 197 citat anterior, administratorul poate fi numit si de adunarea generala. Deci, nu este nevoie sa fie mentionat prin actul constitutiv (aceasta situatie fiind aplicabila la momentul constituirii societatii). Cu administratorul oricum se incheie un contract, iar in ce priveste obligatiile acestuia, administratorul va avea drept de reprezentare (semnatura) dupa numirea acestuia.