DWQA QuestionsCheltuieli de judecata indreptarea hotararii
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

revin cu o intrebare- totusi Art. 281^3 precizeaza ca

-Partile nu pot fi obligate la plata cheltuielilor legate de indreptarea, lamurirea sau completarea hotararii.-

Nu se aplica acest lucru si la recurs? (in caz de renuntare la judecata) va multumesc

5 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

In acest caz s-ar putea aplica principiul specialia generalibus derogant, in sensul in care prevederea cu privire la renuntare ar fi o exceptie fata de dispozitiile art. 281 ind. 3. Totusi, in cazul in care s-ar ridica aceasta problema de plata a cheltuielilor, ati putea invoca articolul 281 ind. 3, urmand ca instanta sa se pronunte asupra cererii.

In cazul in care mai aveti intrebari cu privire la aceeasi intrebare, va rugam sa folositi butonul ?Adauga alte informatii

office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

�n cazul �n care nu m? pot prezenta la recurs ?i avocatul p?r?ii adverse solicit? cheltuieli de judecat? pot trimite prin po?t? cererea �n temeiul art 281 ind 3 �nainte de �nf??isare? Multumesc

office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Puteti invoca art. 281 eventual prin intermediul cererii de renuntare. Altfel, puteti face note scrise prin care sa invocati ca acest articol in eventualitatea solicitarii cheltuielilor de judecata.

office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Va mai deranjez cu o intrebare. Daca nu renunt la recurs ,se judeca si pierd si se pastreaza incheierea data de instanta de apel, poate paratul sa solicite cheltuieli de judecata? Multumesc ( de ce va intreb pt ca la apel desi a castigat avocatul paratului nu a cerut cheltuieli de judecata si banuiesc ca s-a bazat pe ceva, eu din pacate nu am fost prezent atunci)

office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Raspunsul este afirmativ, se pot solicita cheltuieli de judecata si in acest caz.