DWQA Questionscerere evacuare
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

Buna ziua.
Printr-o actiune in evacuare a chiriasului solicit evacuarea, fara plata facturilor restante, si timbrez cu 10 lei conf. art. 3 lit. b din Lg. 147/97, este corect timbrata?
Mi-am intemeiat cererea in drept pe art. 82, art. 112-114 C.p.civ. Cred ca am gresit temeiul in drept, adica in loc de art. 1817 C.civ., trebuia art. 1831 C.civ. Trebuie sa solicit la primul termen modificarea temeiului in drept sau e datoria instantei sa incadreze in momentul pronuntarii hotararii, normal daca cererea e admisa…
Va multumesc.

1 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

Este corecta taxarea in raport cu art 3 lit. b (10 lei) si cu timbru judiciar de 0,3 lei, insa in ce priveste temeiul de drept, problema dumneavoastra necesita o analiza profesionala detaliata, intrucat consecintele juridice sunt direct influentate de examinarea in detaliu a situatiei expuse. Va recomandam serviciul Sfat Juridic PRIVAT care presupune acordarea unei consultatii detaliate si personalizate.

Mult succes si va multumim pentru publicarea intrebarii si increderea acordata!