DWQA QuestionsCerere de probatiune aprobata
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

Odata aprobata o cerere de probatiune prin care reclamantul solicita inscrisuri din partea paratei, daca parata intarzie sa aduca acele inscrisuri, poate instanta sa le considere ca nu mai sunt necesare in rezolvarea cazului, chiar daca intre timp nu a mai fost adaugate sau scoase alte elemente la/de la dosar? Daca da, poate aceasta eventualitate sa favorizeze o decizie judecatoreasca in defavoarea reclamantului? In ce situatie si pe ce temei legal s-ar putea aceasta intampla sau nu?

1 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna seara,

Sanctiunea ce poate fi aplicata pe langa sanctiunea amenzii prevazuta de art. 108 ind. 1, este prevazuta de art. 174 din Codul de procedura civila care prevede:

„Daca partea refuza sa raspunda la interogatoriul ce s-a propus in dovedirea detinerii sau existentei inscrisului, daca reiese din dovezile administrate ca l-a ascuns sau l-a distrus sau daca, dupa ce s-a dovedit detinerea inscrisului, nu-l infatiseaza la cererea instantei, aceasta va putea socoti ca dovedite pretentiile partii care a cerut infatisarea, cu privire la cuprinsul acelui inscris. ”

Solutia poate depinde sau nu de aceasta imprejurare. Faptul ca nu se depune un inscris, nu poate constitui singura baza in pronuntarea unei hotarari. Totusi, in situatia in care inscrisul ar fi singura baza a paratului prin care acesta doreste sa-si propuna apararile, atunci hotararea nu are cum sa fie in defavoarea reclamantului atat timp cat paratul nu-si face apararea iar reclamantul are o prezumtie in favoarea sa.

Va recomandam [link url=http://www.cjo.ro/urgenta] Consultanta Juridica INDIVIDUALA si URGENTA[/link]