DWQA QuestionsBun propriu dupa casatorie?
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

Cum se poate achizitiona un bun propriu dupa casatarie(cu bani propriu, nu comuni… sa zicem mosteniti)?
Este o varianta achizitia pe numele unei alte persoane(„de incredere”) urmata de o donatie?
Exclus varianta divortului si recasatorie…

Multumesc,

1 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

Conform Codului Familiei:
„Art. 31. – Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecărui soţ: b) bunurile dobândite în timpul căsătoriei prin moştenire, legat sau donaţie, afară numai dacă dispunătorul a prevăzut că ele vor fi comune;”.

Prin urmare, daca Dvs. ati dobandit un bun sau bunuri in timpul casatoriei, atunci acel bun sau acele bunuri sunt ale Dvs. in mod singular. Astfel, daca cumparati un bun cu bani mosteniti atunci acel bun este bun propriu. Totusi, daca doriti sa fiti mai sigur de calitatea de bun propriu a bunului, atunci il puteti primi ca donatie.