DWQA Questionsavocatul din oficiu
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

BUNA ZIUA,AS DORI SA STIU CUM POT FACE SA APELEZ LA UN AVOCAT DIN OFICIU,CARE SUNT CONDITIILE.
SOTUL MEU LUCREAZA,EU NU SI AVEM SI UN COPIL.
PENTRU DEZBATEREA MOSTENIRII IN INSTANTA,TREBUIE SI CELELALTE PARTI SA FACA DOVADA CA N-AU NICI UN VENIT SAU DOAR EU CEA CARE DESCHID ACTIUNEA?
ESTE UN PLAFON ANUME SAU DACA SOTUL LUCREAZA NU POT AVEA UN AVOCAT DIN OFICIU?
SALARIUL SOTULUI E DE 15MIL IN MANA,DAR EL INTRETINE FAMILIA SI MAI AVEM SI DATORII MARI.CE POT FACE?
MULTUMESC.

1 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

In cazul in care sunteti aveti un proces pe rol. atunci va trebui sa faceti o cerere in baza OUG 51/2008. Un model de astfel de cerere puteti gasi pe situl nostru de Modele actiuni si cereri: http://cjo.ro/aj/modele/files/cerere_ajutor_public_judiciar.html

De asemenea, ati putea face si o cerere catre Baroul avocatilor din raza domiciliului dvs., acestia putand sa va admita cererea si din oficiu.

In ce priveste conditiile, OUG 51/2008 prevede:

Art. 8

(1) Beneficiaz? de ajutor public judiciar �n formele prev?zute la art. 6 persoanele al c?ror venit mediu net lunar pe membru de familie, �n ultimele dou? luni anterioare formul?rii cererii, se situeaz? sub nivelul de 500 lei. �n acest caz, sumele care constituie ajutor public judiciar se avanseaz? �n �ntregime de c?tre stat.

(2) Dac? venitul mediu net lunar pe membru de familie, �n ultimele dou? luni anterioare formul?rii cererii, se situeaz? sub nivelul de 800 lei, sumele de bani care constituie ajutor public judiciar se avanseaz? de c?tre stat �n propor?ie de 50%.

(3) Ajutorul public judiciar se poate acorda ?i �n alte situa?ii, propor?ional cu nevoile solicitantului, �n cazul �n care costurile certe sau estimate ale procesului sunt de natur? s? �i limiteze accesul efectiv la justi?ie, inclusiv din cauza diferen?elor de cost al vie?ii dintre statul membru �n care acesta �?i are domiciliul sau re?edin?a obi?nuit? ?i cel din Rom�nia.

Prin urmare, daca va incadrati in art. 8, atunci puteti formula cerere in baza OUG 51/2008. In caz contrar, ati putea incerca sa faceti o cerere catre Barou in mod direct.

Cererea nu trebuie sa o faca toate partile, ci doar cel care este in nevoie si doreste acest lucru.