DWQA QuestionsAsigurari si Card European de Sanatate
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

Buna ziua. Sotul meu este angajat in cadrul unei filiale a unei intreprinderi franceze si va fi delegat sa lucreze pentru o perioada de 6 luni in Franta. Eu sunt insarcinata si trebuie sa nasc peste 2 luni si dorim sa fim impreuna cand se va intampla acest lucru. In acest sens as dori sa plec cu el in Franta, insa avem nevoie sa stim in ce conditii (asigurare, sistem) pot naste acolo. Sunt o persoana cu asigurare in Romania si am Cardul European de Sanatate, dar am inteles ca acesta nu va acoperi toate cheltuielile suplimentare dupa nastere care vor fi necesare si nici interventiile speciale precum cezarianta (pe care doctorul din Romania mi-a recomandat-o). Exista o asigurare suplimentar? pe care mi-as putea-o face? Sau o asigurare de care sa beneficieze sotul meu datorita statului sau acolo si pe care sa o pot folosi si eu? Imi puteti descrie va rog pasii pe care ar trebui sa ii urmez in acest sens?
Am nevoie de mai multe informatii cu privire la pasii necesari si cat de mult va putea acoperi Cardul European de Sanatate cheltuielile cu nasterea? Multumesc.

1 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna seara,

Conform legii nr. 95/2006 privind reforma sanatatii:

Art. 325

(1) Furnizorii de servicii medicale afla?i �n rela?ii contractuale cu casele de asigur?ri de s?n?tate au obliga?ia de a acorda asisten?a medical? necesar? titularilor cardului european emis de unul dintre statele membre ale Uniunii Europene, �n perioada de valabilitate a cardului ?i �n acelea?i condi?ii ca pentru persoanele asigurate �n cadrul sistemului de asigur?ri sociale de s?n?tate din Rom�nia, [b]urm�nd a eviden?ia ?i raporta distinct caselor de asigur?ri sociale de s?n?tate serviciile medicale acordate pentru aceast? categorie de persoane.[/b]

(2) Casele de asigur?ri de s?n?tate au obliga?ia de a recunoa?te cardurile emise de statele membre ale Uniunii Europene.

Art. 326

(1) Cardul european confer? dreptul pentru asigurat de a beneficia de [b]asisten?a medical? necesar?[/b] �n cursul unei ?ederi temporare �ntr-un stat membru al Uniunii Europene.

Conform legii, ar trebui ca aceste card sa va acorde toate serviciile medicale necesare nasterii dvs.

Sfatul meu este sa discutati cu Casa de Asigurari de Sanatate – cei de care apartineti dvs. in Romania – pentru a va pune in tema conform art. 325 de mai sus, cu ce anume acopera acest card in Franta si ce trebuie sa faceti pentru a beneficia de servicii suplimentare.

In principiu va trebui sa formulati o cerere la Casa de Asigurari de care apartineti, iar aceasta cerere va trebui insotita de o copie dupa buletinul sau cartea de identitate (certificat de nastere pentru minorii sub 14 ani) si de dovada calitatii de asigurat pe ultimii 5 ani. De obicei, termenul este de 7 zile lucratoare pana la eliberarea cardului, termen care curge de la data inregistrarii cererii. Cardul astfel obtinut este valabil pentru o perioada de 6 luni in orice tara a Uniunii Europene.

In ce priveste asigurarile din Franta, din pacate nu va pot da un raspuns deoarece trebuiesc analizate actele normative din acest stat. Puteti insa adresa o cerere catre Ambasada Romaniei pentru a va ajuta in acest sens.