DWQA Questionsaparitie nume in ziar fara acord
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

Buna ziua. Mentionez ca nu detin o functie publica (sunt somer). Am suferit o condamnare cu suspendare (art 257) si in mai multe articole din presa locala mi-a aparut numele intreg. Este legal ca ziarele respective sa-mi publice numele fara acordul meu prealabil tinand cont ca nu sunt persoana publica si nu detin o functie publica? Daca nu e legal, ce pot face impotribva acelor publicatii?
Va multumesc, cu respect!

1 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna ziua,

In cazul in care aceste stiri au fost facute cu rea-credinta, atunci puteti solicita daune pentru prejudiciile suferite de catre dvs.

Indicat este sa lecturati Art. 70 si urmatoarele din NOUL Cod Civil pentru a observa daca va incadrati sau nu in aceste dispozitii.

Mult succes si va multumim pentru publicarea intrebarii si increderea acordata!