DWQA QuestionsAmortizare mijloc fix
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

Am predat un mijloc fix prin cedare gratuita de patrimoniu catre Administratia pietelor. Mijlocul fix nu este complet amortizat. Valoarea neamortizata este deductibila fiscal ? ( de introdus in cheltuieli )? avand in vedere ca cedarea patrimoniala a fost cu titlu gratuit catre administratie publica locala?

1 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna seara,

Teoretic conform art. 24 alin. (15) din Codul fiscal, valoarea ramasa neamortizata a mijloacelor fixe este deductibila fiscal, insa cel mai recomandat este sa intrebati un contabil in acest sens.