DWQA Questionsabuz ANPH?
office@cjo.ro Echipa asked 4 ani ago

STIMAT DOMN AVOCAT C. BARCAN
Niciuna din literele art.26/Legea 448/2006 nu este valabila, deoarece obligatia de plata a contributiei lunare este stipulata prin ORDIN ANPH 467/2009, iar scutirea fetei s-a facut in baza art.3, alin.5 din HG532/1999, lucru
pe care directia nu vrea sa-l ia in considerare, spunand ca nu recunoaste decizia ANPH, dar in schimb pune in aplicare o alta decizie-467/2009- tot a aceleiasi institutii. E normal asa ceva, adica iei dintr-o parte si tai din alta?Cu deosebita consideratie si respect STEFAN- tel:0723******( rog BIP)

1 Answers
office@cjo.ro Echipa answered 4 ani ago

Buna seara,

Ordinele ANPH sunt emis in baza legii 448/2006, motiv pentru care v-ati putea folosi si de reglementarile acestei legi. In situatia in care in litigiul dvs. isi gasesc aplicabilitate HG 532/1999 precum si Ordinul ANPH 467/2009, atunci va recomand sa precizati aceste aspecte instantei, intrucat aceasta va decide intr-un final si nu Directia. Nu se poate ignora un Ordin si aplica alt Ordin daca nu exista un temei juridic pentru a se proceda in acest sens.